D Days
:
H Hours
:
M Min
until the 2018 Commonwealth Games commence.
Longines Time
April 4 to 15 2018

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Live Stream

Watch the live broadcast for GC2018

Borobi
 

Games Channel Schedule

Day 0 - Thursday 4th April

TimeContent
20:00Opening Ceremony - Start
23:00Opening Ceremony - Finish
23:05Preview Programs

Day 1 - Thursday 5th April

TimeContent
8:00Opening ceremony repeat
8:45Day one news and previews
9:00Gymnastics- Start of competition
9:20Triathlon- Women
10:30Swimming Heats
10:40Womens 400 IM
10:45Mens 400 Free
10:50Womens 200 Free
10:55Mens S14 200 Free
11:00Womens S7 50 Fly
11:30Triathlon- Women- Medal C (1st Medal)
11:40Weightlifting- Mens 56kg Climax
12:00Boxing- First Bouts
12:05Mens Lightweight 60kg x 3
12:50Triathlon- Men
14:05Gymnastics: Mens Team
14:10Sub Division 2 Rotations 5-6
15:00Cycling Heats
15:10Womens B and VI Sprint Qual
15:15Womens 4000 Team Pursit Qual
15:40Weightlifting- Womens- 48kg
16:20Cycling- Heats
16:30Mens 4000 Team Pursuit Qual
16:35Womens Team Sprint Qual
17:15Womens Hockey- AUS v CAN
17:253rd and 4th Quarters
17:55Lawn Bowls
18:20News
18:30Boxing
18:35Mens Lightweight 60kg x 2
19:00Cycling track finals 1900-2135
19:05Womens Sprint B&VI Tandem R1
19:10Mens 1000 TT B&VI Tandem
19:30Swimming 1930-2215
19:35Womens 400 IM
19:45Mens 400 Free
19:50Medal C
20:20Mens Para Sport 200 Free S14
20:25Womens Para sport 50 B' Fly S7
20:30Medal c x2
20:50Mens 50 Fly SF's
21:00Womens 50 Breast SF's
21:05Medal C
21:20Mens 100 back SF's
21:30Womens 100 fly SFS
21:40Mens 200 Breast
21:50Womens 4x100 Free
21:55Medal C x2
22:15Gymnastics- Mens Team
22:20Sub-Division 3 rotations 3+4+5+6

Day 2 - Friday 6th April

TimeContent
0:00Weightlifting Mens 62kg
0:30Day one early highlights ex1700
1:20Day one late highlights
2:15Hockey match of the day
3:45Netball match of the day
5:15Basketball match of the day
7:00Day one highlights
8:45News / Previews
9:00Badminton- Team Group Stage
9:30Table Tennies- Womens team
10:30Beach Volleyball
10:45Swimming Heats
10:50Mens 200 Free
10:55Womens 50 Free
11:00Mens 100 Breast
11:05Womens 100 Back
11:10Mens 400 IM
11:15Womens S9 100 Back
12:00Boxing
12:05Womens 69kg rd of 16
12:20Weightlifting - Womens 53kg
12:35Swimming
12:40Mens S9 100 Free
12:45Mens 4x100 Free
13:00Squash
13:05Womens Singles Rd of 16
13:15Boxing
13:20Mens 75kg Rd of 32
14:00Cycling
14:05Womens 3000 Ind Pursuit Qual
14:30Womens Sprint 1/8 Finals
15:00Womens Sprint QFs Race 1
15:15Womens Hockey IND v MAS
15:253rd and 4th Quarters
15:55Netball RSA v JAM
16:054th Quarter
16:25Cycling: Mens 4000 Ind Pursuit
16:40Womens Sprint QFs Race 2
16:55Womens Sprint QFs Race 3
17:05Gymnastics: Womens Team
17:10Sub-Division 3 Rotations 3+4
18:00Weightlifting- Mens 69kg
18:25Mens Basketball AUS v CAN
19:15News
19:30Swimming 1930-2230
19:35Mens 50 Fly
19:40Womens 50 Breast
19:45Medal C
19:55Mens 200 Free
20:00Medal C
20:15Womens 50 Free SFs
20:20Medal C
20:30Mens 100 Breast SFs
20:40Womens Para sport 100 back s9
20:45Mens Para sport 100 free S9
20:55Womens 100 Back SFs
21:00Medal C
21:15Mens 400 IM
21:20Medal C
21:35Mens 100 Back
21:40Medal C
21:50Womens 100 Fly
21:55Medal C
22:05Mens 4x100 Free
22:10Medal C x 2
22:25Gymnastics: Womens Team
22:30Sub-Division 4 Rotations 3+4

Day 3 - Saturday 7th April

TimeContent
0:05Weightlifting Womens 58kg
0:30Day two early highlights ex 1700
1:20Day two late highlights
2:15Hockey match of the day
3:45Netball match of the day
5:15Basketball match of the day
7:00Day two highlights
8:45News/ Previews
9:00Gymnastics- Mens Individual All Around
9:20Triathlon: M and W PTWC
10:40Gymnastics- Mens Individual All Around
10:45Rotations 5+6
12:00Swimming: Heats
12:10Mens 200 Fly
12:15Womens 200 Breast
12:20Mens SB8 100 Breast
12:25Womens SM10 200 IM
12:30Mens 50 Back
12:35Womens 50 Fly
12:40Mens 100 Free
12:55Triathlon: Mixed team final
14:25Cycling: Track Heats
14:30Mens Sprint 1/8 Finals
14:40Mens Sprint 1/8 Finals
14:50Mens B&VI Sprint SF 1
15:00Mens Hockey: IND V PAK
15:15Cycling
15:20Mens Sprint QFs Race 1
15:30Mens Hockey: IND V PAK
15:55Cycling
16:00Mens B&VI Sprint SFs R2
16:10Mens Sprint QFs Race 2
16:20Weightlifting Womens 63kg
16:30Gymnastics- Womens Individual All Around
16:40Cycling
16:45Poss Mens B&VI Sprint SF Race 3
16:50Poss Mens B&VI Sprint QFs Race 3
17:00Gymnastics: Womens Individual All Around
19:15Cycling
19:30Swimming 1930-2220
19:35Mens 200 Fly
19:40Womens 50 Free
19:45Mens 100 Breast
19:50Medal C
20:00Womens 100 Back
20:05Medal C
20:15Mens 50 Back SFs
20:25Medal C
20:35Womens 50 Fly SFs
20:45Medal C
20:55Mens 100 Free SFs
21:05Womens 200 Breast
21:10Mens Para Sport 100 Breast SB8
21:20Medal C
21:30Womens P- Sport 200 IM SM10
21:35Medal C
21:50Womens 4x200 free
22:00Medal C x2
22:35Weightlifting Mens 85kg
23:00Table-Tennis- Womens Team SF 2
23:30Mens Basketball: NZL V AUS

Day 4 - Sunday 8th April

TimeContent
0:00Beach Volleyball
0:30Day three early highlights ex1700
1:20Day three late highlights
2:15Hockey match of the day
2:203rd and 4th Quarters
3:00Netball match of the day
3:053rd and 4th Quarters
3:45Basketball match of the day
3:503rd and 4th Quarters
4:35Table tennis- Game of the day
5:00Day 3 highlights
6:45News/ Previews
6:55Athletics- Mens 20km walk
8:30News/ Previews
8:55Lawn bowls: M triples or W fours SFs
9:15Athletics- Womens 20km walk
11:00Badminton
11:35Weightlifting: Womens 69kg
12:00Lawn bowls: M triples or W fours SFs
12:35Shooting: W 10m Air Pistol
12:45News
12:50Swimming Heats
13:00Womens 200 back
13:05Mens 50 breast
13:10Womens 100 free
13:15Mens SM8 200 IM
13:20Womens S9 100 free
13:25Womens 200 IM
13:30Mens 100 fly
13:35Womens 100 breast
13:40Womens 800 free
13:50News inc. Table Tennis
14:00Athletics- Track and Field
14:05Womens 100m Rd 1
14:10Mens Hammer Final
14:25News inc. Shooting
14:30Gymnastics- Artistic
14:35Mens Floor Final
15:00Athletics: Womens and Mens 100 Rd 1
15:10Mens 100m Rd 1
15:25Gymnastics- Artistic
15:30Athletics: Mens Pommel and Womens Vault Finals
16:10Athletics
16:15Mens 400 Rd 1
16:20Womens ara Sport Long Jump T38 Final
16:25Athletics
16:40Mens 5000 Final
17:10Womens 100m Semi-Finals
17:35Mens 100 Semi-Finals
17:55News
18:00Lawn bowls: M triples Gold/Bronze
18:05Shooting: Womens skeet
18:10Weightlifting: Mens 94 kg
18:15Gymnastics: Apparatus Finals
18:20Mens Rings and Womens uneven bars
19:00Squash
19:05Womens singles SF 2
19:30Swimming 1930-2230
19:35Womens 200 back
19:40Mens 100 free
19:45Medal C
19:55Womens 100 free SFs
20:05Medal C
20:15Mens 50 Breast SFs (Record to be shown 2040)
20:25Mens Para sport 200 IM SM8
20:35Womens Para sport 100 Free S9
20:40Medal C
20:50Mens 100 fly SFs
21:00Womens 100 Breast SFs
21:10Medal C
21:20Womens 200 IM
21:30Mens 50 Back
21:35Womens 50 Fly
21:40Medal C x 2
22:00Mens 4x200 Free
22:10Medal C x 2
22:30News
22:40Lawn Bowls: W Singles Gold and Bronze
23:25Table tennis: Womens team gold

Day 5 - Monday 9th April

TimeContent
0:05Weightlifting Womens 75kg
0:30Day four early highlights ex 1700
1:20Day Four late highlights
2:15Hockey match of the day
3:45Netball match of the day
5:15Basketball match of the day
7:00Day four highlights
8:45News/ Previews
9:00Lawn Bowls: M pairs gold and bronze
11:50News- Weightlifting
11:55Athletics and Swimming heats round up
13:30News- Shooting
13:35Table Tennis: Mens Team SF 2
14:25News- Shooting
14:30Gymnastics: Mens Vault
15:00Lawn Bowls: Womens fours
15:20Gymnastics: Womens Beam
15:50Mens parallel bards
16:15News
16:20Weightlifting: Womens 90 & +90kg
16:45News: Shooting and squash
16:50Gymnastics: Womens floor
17:15Mens horizontal bar
17:40News round up Inc. table tennis
18:05Squash: Womens Singles gold
19:00Athletics Finals
19:05Ath Womens Para sport javelin F46
19:10Ath Mens Para sport 100 T38
19:20Ath Integrated Feed
19:25Ath Womens 1500 heats x2
19:30Athletics / swimming
19:45Medal C
19:55Mens 400 SFs x 3
20:15Medal C
20:20Mens Shot Final
20:25Mens Shot Final
20:35Womens 10000 Final
21:25Decathlon 400 x 2
21:50Womens 100 Final
22:15Mens 100 Final
22:35Squash: Mens Singles Gold
22:55News Inc. Basketball and Beach Volleyball
23:05Badminton: Team Gold
23:35Table Tennis Team Gold

Day 6 - Tuesday 10th April

TimeContent
0:10Weightlifting: Mens +105kg
0:30Day five early highlights ex 1700
1:20Day five late highlights
2:15Hockey match of the day
3:45Netball match of the day
5:15Basketball match of the day
7:00Day five highlights
9:00Badminton Prelims
10:00Cycling: Mens time trial
13:05Athletics and Swimming heats round up
14:35News Inc. Shooting
14:45Cycling: Womens time trial
16:00News
16:05Beach volleyball: Womens QF
16:50News Inc. Shooting
16:55Para-powerlifting: Womens lightweight
17:15Mens Hockey: AUS v CAN 3rd + 4th QTRS
18:00News
18:10Para-powerlifting: Womens heavyweight
18:30Boxing QFs
19:20Athletics Finals 1920-2215
19:25Integrated Feed
19:30NB: Womens and Mens MC 1905 + 1913
19:35Womens Triple Jump Fina
19:45Mens 110 Hurdles Final
19:50Athletics and swimming Finals
20:05Womens Para sport 1500 T54
20:15Medal C
20:25Mens Para sport 1500 T54
20:40Womens Hammer Final
20:45Decathlon 1500
20:55Medal C x2
21:15Womens 400 SFs
21:35Medal C
21:45Mens 400 Final
21:50Medal C
22:00Womens 1500 Final
22:05Medal C x2
22:15News
22:25Beach volleyball QF
23:15Boxig

Day 7 - Wednesday 11th April

TimeContent
0:05Para Powerlifting: Mens Heavy
0:30Day six early highlights ex1700
1:20Day six late highlights
2:15Hockey match of the day
3:45Netball match of the day
5:15Basketball match of the day
7:00Day six highlights
8:45News/ Previews
9:00Netball: NZL v ENG
10:35Diving: Mens 1m Prelims
12:05Diving: Womens 3m Synch
12:50Boxing: Womens 45-48kg SFs
13:20Boxing: Quarter Finals
14:45Shooting: Womens Double Trap
15:30News Round Up
15:45Shooting: Mens Double Trap
16:45Beach volleyball Mens SF 1
17:15Beach volleyball Mens SF 2
18:05Mens Hockey: AUS v NZL
19:10Athletics Finals 1900-222-
19:15Womens Javelin Final
19:20Mens 800 SFs
19:45Womens 3000 Steeplechase F
20:05Mens high jump fina;
20:10Womens 200 SFs
20:20Mens long jump final (2032)
20:25Mens paras sport shot F38 (2036)
20:30Diving: Mens 1m
20:50Athletics: Mens 200 SFs
21:20Womens Para sport 100 T35
21:50Diving: Womens 10m synch
22:10Mens 400 Hurdles SFs
22:20News
22:25Beach Volleyball: Womens SFs
23:10News
23:15INCL Hockey and Netball
23:20Rhythmic Gymnastics: Team Final

Day 8 - Thursday 12th April

TimeContent
0:05News
0:10Boxing: Womens 69kg SF
0:45Day Seven Early Highlights ex 1700
1:30Day Seven late highlights ex 0100
2:30Hockey match of the day
4:00Hockey or netball match of the day
5:30Netbal match of the day
7:00Day Seven Highlights
8:45News/ Previews
9:00Lawn Bowls: Mens Singles QFs
10:05Athletics: Heptathlon 110 Hurdles x 2
10:25Cycling: Womens mountain bike
12:15News Inc. bowls
12:20Athletics: W 800 SFs x 3
12:40Mens T12 100m x 2
12:45Heptathlon H/J
12:55Lawn Bowls: Open Triples
13:30Cycling: Mens mountain bike
15:15News Inc. Lawn bolws and shooting
15:30Beach volleyball: Mens bronze
16:30Beach volleyball: Mens gold
17:35Wrestling
17:45W 53kg SFs
17:50M 57kg bronze x 2 + gold
18:20Rhythmic Gymnastics- Individal All-around
18:55Wrestling
19:05W 76kg Bronze x 2 + gold
19:25Athletics Finals: Integrated feed
19:30Womens 400 hurdles final
19:35Mens pole vault final
19:45Mens 400 hurdles final
19:50Wrestling
19:55W 53kg Bronze and gold
20:05Womens para sport 100 T38
20:10Diving: Mens 3m Final
20:30Mens para sport 100 T12 2021
20:35Womens Hockey: SF 1
20:55Ahtletics: Heptathlon 200
21:00Womens Long Jump Final 1955
21:05Womens discis final 2035
21:35Womens 200 final
21:55Mens 200 Final
22:00Mens 800 Final
22:10Mens 800 Final
22:20Hockey: Womens Semi Finals 2 2115-2300
22:25Hockey: Womens SF
22:40Beach volleyball- womens bronze
22:45Beach volleyball- womens gold
23:20Diving: Womens 10m Final
23:50News Inc. Wrestling 74kg

Day 9 - Friday 13th April

TimeContent
0:00Lawn bowls: Womens triples gold and bronze
0:45Day eight early highlights ex 1700
1:30Day eight late highlights ex 0100
2:30Womens Hockey semi final 1
4:00Womens hockey semi final 2
5:30Netball match of the day
7:00Day eight highlights
8:45News/ Previews
9:00Lawn bowls: W pairs gold and bronze
10:35Athletics: W 4x100 x 2
11:05Athletics: M 4x100 x 2
11:50Athletics: M 4 x 100 HT 3
11:55Athletics: M 1500 x 2
12:00Athletics: M 4 x 400 x 2
12:20Diving: Mens 10m synchro
12:45Athletics: W 4x400 x 2
12:55News Inc. Shooting
13:00Boxing: Semi-Finals
14:30Lawn Bowls: M Fours Gold and Bronze
15:30News Inc. Shooting
15:35Rhythmic Gymnastics: IND Finals x4
16:30Rugby Sevens: Prelims x 4
17:55News Inc. Shooting
18:00Wrestling: finals
18:05M 65kg Gold
18:10W 57kg Bronze
18:20W 57kg Gold
18:30Boxing: Semi-Finals
19:00Wrestling: W 68kg Bronze and Gold
19:20Athletics Finals
19:25Womens Pole Vault Final
19:30Mens 3000 steeplechase final
19:40Integrated Feed
19:45Mens discus final
19:50Mens para sport 100 T47
19:55Basketball: Womens Semi-final 1
20:15Athletics: Womens Heptathlon 800 2005 and 2013
20:40Womens shot final
20:45Womens 800 final
20:50Diving: Womens 1m Final
21:10Athletics: Mens 10000 Final
21:45Diving: Mens 3m synchro
22:05Athletics: Womens 100 hurdles final
22:15News
22:20Basketball: Womens Semi-final 2
22:45Mens hockey: semi-final 2
23:15News Inc. Table tennis WD Bronze and Gold
23:20Lawn Bowls: Mens singles gold
23:50Wrestling: finals
23:55M97kg

Day 10 - Saturday 14th April

TimeContent
0:10Boxing: Semi-Finals
0:45Day nine early highlights ex 1700
1:30Day nine late highlights ex 0100
2:30Basketball: Match of the day
4:15Hockey: Match of the day
5:45Day nine highlights
7:30News/ Previews
7:45Cycling: Womens road race
9:30Rugby Sevens: AUS v SAM
11:00Womens Hockey: Bronze
11:10Mens Basketball SF 1 (During half time)
11:15Womens Hockey: Bronze
12:00Boxing: Finals x2 Womens 45-48kg + 51kg
12:30Cycling: Mens road race
12:45Boxing: Final W 60kg
13:00Womens Hockey: Gold
13:25Cycling: Mens road race (During half time)
13:30Mens basketball: Mens SF 2 latest news
13:35Boxing: Final M 52kg
13:50Cycling: Mens road race
13:55Womens hockey gold
14:30Cycling: Mens Road Race
14:35News Inc. Shooting and table tennis and basketball
14:40Athletics: Mens 4x100 Relay
14:45Cycling: Mens Road Race
14:55Athletics: Womens 4 x 100 relay
15:00Cycling: Mens Road Race
15:20Athletics: Womens 5000
15:25Womens high jump final
15:30Mens javelin final
15:35Mens triple jump final
15:45Cycling: Mens road race
16:05Netball: Semi-final latest
16:10Cycling: Mens road race
16:35Athletics: Womens 4 x 400
16:40Athletics: Mens 1500
16:45Athletics: Field Events Summary
16:55News Inc. Netball semi-final 1 and shooting
17:05Athletics: Mens 4 x 400 realy
17:15News
17:20Boxing: Finals x4
17:25Mens 46-49kg, 60kg, 64kg and 91kg
18:05Netball: Semi-final 2
18:30Boxing: Finals x2 Womens 57kg + 69kg
19:00Wrestling: Finals
19:15Womens Basketball Bronze
19:45Diving: Womens 3m
20:05Mens Hockey: Bronze
20:30Boxing finals x4
20:35Womens 75kg + Mens 56kg, 69kg, 75kg
21:30Womens Basketball: Gold
22:15Mens Hockey: Gold
22:45Diving: Mens 10m
23:10Boxing: Finals
23:15Mens 81kg, +91kg
23:45News Inc. Wrestling, squash, t-tennis and badminton
23:55Rugby Sevens: Prelims

Day 11 - Sunday 15th April

TimeContent
0:45Day ten early highlights
1:30Day ten late highlights
2:30Netball match of the day
3:353rd and 4th quarters
3:10Basketball match of the day
3:153rd and 4th quarters
4:00Hockey match of the day
4:053rd and 4th quarters
4:40Table Tennis
4:45"Womens singles and/or mens doubles gold"
6:00Athletics: Marathons
6:10M&W Para sport T54 0610
7:20Womens Marathon
8:15Mens Marathon starts
10:25Mens basketball bronze
10:45News
11:00Rugby Sevens: Womens SFs
11:50Netball Bronze
12:30Mens Basketball gold
13:15Netball gold
14:30Rugby Sevens: Mens SFs
15:20Rugby Sevens: W and M Bronze
16:05Rugby Sevens: W and M Gold
17:00Badminton: 5x Gold
18:15Squash: WD and MD Bronze and Gold
19:15Table Tennis: MXD and MS Bronze and Gold
20:30Closing Ceremony: 2030-2300
23:00Day Highlights
0:00STATION END

Aquatics Channel Schedule

Day 0 - Thursday 4th April

TimeContent
20:00Opening Cermemony - Start
23:00Opening Cermemony - Finish

Day 1 - Thursday 5th April

TimeContent
8:00GOLD COAST PREVIEW FILMS
9:00BADMINTON
10:30SWIMMING HEATS
14:10WEIGHTLIFTING
14:30WOMEN'S 48kg
16:25NB Medal Ceremony 1627
16:30SQUASH
19:30SWIMMING 1930-2230
19:35Women's 400 IM
19:45Men's 400 Free
20:00Women's 200 Free
20:20Men's Para Sport 200 Free S14
20:25Women's Para Sport 50 B' Fly S7
21:35Men's 200 Breast
21:45Women's 4x100 Free
22:00Women's 4x100 Free MC 2200
22:30BADMINTON

Day 2 - Friday 6th April

TimeContent
1:10BADMINTON
8:30DAY ONE HIGHLIGHTS PROGS
10:30SWIMMING HEATS
13:00TABLE - TENNIS
13:20Men's Team Group Stage
14:10WEIGHTLIFTING
14:30MEN'S 69kg
16:25NB Medal Ceremony 1627
16:30SQUASH
17:30BASKETBALL
17:45Men's Group A
17:50AUS v CAN
19:30SWIMMING 1930 - 2230
19:35Men's 50 Fly
19:40Women's 50 Breast
19:55Men's 200 Free
20:40Women's Para Sport 100 Back S9
20:45Men's Para Sport 100 Free S9
21:10Men's 400 IM
21:30Men's 100 Back
21:45Women's 100 Fly
22:30Men's 4x100 Free
22:15Men's 4x100 Free Medal C 2216
22:30BADMINTON

Day 3 - Saturday 7th April

TimeContent
2:00SQUASH
2:05BADMINTON
8:30DAY TWO HIGHLIGHTS PROGS
10:30SWIMMING HEATS
13:00BADMINTON
13:20TEAM QUARTER FINALS 1&2
14:10WEIGHTLIFTING
14:30WOMEN'S 63kg
16:25NB Medal Ceremony 1627
16:30LAWN BOWLS W FOURS QF / M TRIPLES QF
18:15OTHER TV MATCH on COMPLETION of FIRST
19:30SWIMMING 1930 - 2230
19:35Men's 200 Fly
19:40Women's 50 Free
19:45Men's 100 Breast
20:00Women's 100 Back
21:05Women's 200 Breast
21:10Men's Para Sport 100 Breast SB8
21:25Women's P - Sport 200 IM SM10
21:45Women's 4x200 Free
22:05Women's 4x200 Medal C 2205
22:30BADMINTON
22:50TEAM QUARTER FINALS 3&4

Day 4 - Sunday 8th April

TimeContent
1:00BADMINTON
8:30DAY THREE HIGHLIGHTS PROGS
10:30SWIMMING HEATS
13:20BOXING
14:10WEIGHTLIFTING
14:30MEN'S 94kg
16:25NB Medal Ceremony 1627
16:30BADMINTON
16:50TEAM SEMI-FINAL 1
17:30BASKETBALL
17:50Men's Group B
17:55ENG v CAM
19:30SWIMMING 1930 - 2230
19:35Women's 200 Back
19:40Men's 100 Free
20:25Men's Para Sport 200 IM SM8
20:30Women's Para Sport 100 Free S9
21:20Women's 200 IM
21:25Men's 50 Back
21:30Women's 50 Fly
21:55Men's 4x200 Free
22:15Men's 4x200 Medal C 2214
22:30BADMINTON
22:50TEAM SEMI-FINAL 2

Day 5 - Monday 9th April

TimeContent
1:40BEACH VOLLEYBALL
1:45Match 7: Men's Pool 1930 CYP v MOZ
1:50Match 8: Men's Pool 2030 ENG v NZL
1:55Match 9: Women's Pool 2130 AUS v SCO
4:00ATHLETICS
4:10Men's Hammer Final 70'
4:25Women's Para Sport Long Jump
4:30T38 FINAL 60'
8:30DAY FOUR HIGHLIGHTS PROGS
10:30SWIMMING HEATS
13:00BEACH VOLLEYBALL
13:20Match 3: Men's Pool
14:15WEIGHTLIFTING
14:30WOMEN'S 90kg & 90+kg
16:20NB W 90kg Medal C at 1632
16:25NB W 90+kg Medal C at 1644
16:30BOXING
17:30BASKETBALL
17:50Women's Group A ENG v AUS
19:30SWIMMING 1930 - 2230
19:35Men's 200 Back
19:40Women's 800 Free
20:05Men's Para Sport 50 Free S7
20:20Women's P-Sport 100 Breast SB9
21:05Men's 50 Breast
21:10Women's 100 Breast
21:20Women's 200 Fly
21:40Women's 100 Free
21:55Men's 100 Fly
22:10Men's 100 Fly Medal C 2208
22:30BASKETBALL
22:50Men's Group A CAN v NZL

Day 6 - Tuesday 10th April

TimeContent
0:15BEACH VOLLEYBALL
0:35Match 8: Women's Pool 2030
1:00ATHLETICS
1:10Women's Para-Sport F46
1:15Javelin Final 45'
1:40M SHOT FINAL 60'
8:30DAY FIVE HIGHLIGHTS PROGS
10:30SWIMMING HEATS
12:00LAWN BOWLS
13:20MEN'S SINGLES or WOMEN'S PAIRS
14:30OTHER TV MATCH on COMPLETION of FIRST
15:30SHOOTING
15:50Women's 25m Pistol Final
16:30NB Medal Ceremony 1700
16:45BEACH VOLLEYBALL
17:15MATCH 3: WOMEN'S QF ex 1503
17:25MATCH 4: WOMEN'S QF ex 1600
17:35MATCH 5: MEN'S QF ex 1700
19:30SWIMMING 1930 - 2230
19:35Women's 400 Free
19:45Men's 50 Free
19:50Women's 50 Back
20:10Men's 200 IM
20:30Women's Para Sport 50 Free S8
20:45Men's Para Sport 100 Back S9
21:00Men's 1500 Free
21:40Women's 4x100 Medley
21:50Men's 4x100 Medley
22:10Men's 4x100 Medley MC 2207
22:30TABLE - TENNIS
22:50M&W SINGLES GROUP STAGE

Day 7 - Wednesday 11th April

TimeContent
1:00BADMINTON
8:00DAY SIX HIGHLIGHTS PROGS
10:00DIVING
10:20Men's 1m Prelims
12:00DIVING
12:20Women's 3m Synchro Final
12:35Women's 3m Synchro MC
12:45BADMINTON
14:30SHOOTING
14:401430 - 1500 TBC
14:50Women's Double Trap Final
15:15Women's Double Trap MC
15:45Men's Double Trap Final 1545
17:00Men's Double Trap MC
17:10TABLE - TENNIS
17:30M & W Doubles Round of 32
19:00DIVING
19:20Men's 1m Final 1907
20:30Men's 1m Final MC
21:30DIVING
21:50Women's 10m Synchro Final
22:10Women's 10m Synchro MC
22:20TABLE-TENNIS
22:40M & W Doubles Round of 32
22:50M & W Singles - Knockout Stage

Day 8 - Thursday 12th April

TimeContent
1:00BADMINTON
8:00DAY SEVEN HIGHLIGHTS PROGS
10:00DIVING
10:20Men's 3m Prelims 1005
12:05DIVING
12:25Women's 10m Prelims
13:00TABLE-TENNIS
13:20Women's Doubles Round of16
14:00SHOOTING
14:20Women's 50m Rifle Prone
15:05Medal Ceremony 1505
15:15TABLE-TENNIS
15:35Women's Singles Round of 32
15:45Mixed Doubles Round of 16
16:30TABLE - TENNIS
16:50MEN'S SINGLES ROUND OF 32
18:00WOMEN'S DOUBLES QF
19:00DIVING
19:20Men's 3m Final 1905
20:25Men's 3m MC
21:15DIVING
21:35Women's 10m Final
22:25Women's 10m MC
22:35BADMINTON

Day 9 - Friday 13th April

TimeContent
1:00BADMINTON
9:00LAWN BOWLS
9:20WOMEN'S PAIRS GOLD
11:30WOMEN'S PAIRS BRONZE On COMPLETION of GOLD
12:30MEN'S FOURS GOLD
14:45MEN'S FOURS BRONZE On COMPLETION of GOLD
15:25WOMEN'S PAIRS MC
15:35MEN'S FOURS MC
16:15HOCKEY
16:35Men's 5-6
18:00SQUASH
18:20MIXED DOUBLES SF1 1805
19:30HOCKEY
19:50MEN'S SEMI FINAL
22:05MEN'S SEMI FINAL
23:30BADMINTON
23:50QUARTER FINALS (Cont)

Day 10 - Saturday 14th April

TimeContent
1:00BADMINTON
9:30RUGBY SEVENS
9:50M & W POOL MATCHES
10:000931 MB2 v MB3 AUS v SAM
10:050953 MB1 v MB4 ENG v JAM
10:151015 MC2 v MC3 CAN V KEN
10:351037 MC1 v MC4 NZL V ZAM
10:551059 MD2 v MD3 WAL v UGA
11:201121 MD1 v MD4 FIJ v SRI
11:401143 MA2 v MA3 SCO v PNG
12:051205 MA1 v MA4 RSA v MAS
12:251227 WA3 v WA4 RSA v KEN
12:451249 WA1 v WA2 NZL v CAN
13:101311 MB2 v MB4 AUS v JAM
13:301333 MB1 v MB3 ENG v SAM
13:551355 MC2 v MC4 CAN v ZAM
14:151417 MC1 v MC3 NZL v KEN
14:45TABLE-TENNIS
15:05WOMEN'S TT6-10 SINGLES
15:10BRONZE & GOLD
15:30BADMINTON
15:50SEMI FINALS
17:30RUGBY SEVENS
17:50M & W POOL MATCHES
18:001731 MD2 v MD4 WAL v SRI
18:051753 MD! V MD3 FIJ v UGA
18:151815 MA2 v MA4 SCO v MAS
18:351837 MA1 v MA3 RSA v PNG
18:551859 WB3 v WB4 ENG v WAL
19:201921 WB1 v WB2 AUS v FIJ
19:401943 MB3 v MB4 SAM v JAM
20:052005 MB1 v MB2 ENG v AUS
20:252027 MC3 v MC4 KEN v ZAM
20:452049 MC1 v MC2 NZL v CAN
21:102111 MD3 v MD4 UGA v SRI
21:302133 MD1 v MD2 FIJ v WAL
21:552155 MA3 v MA4 PNG v MAS
22:152217 MA1 v MA2 RSA v SCO
22:45BADMINTON
23:05BRONZE MEDAL MATCHES (2)

Day 11 - Sunday 15th April

TimeContent
1:00ATHLETICS
1:10Men's Triple Jump Final 80'
1:20Women's High Jump Final 120'
1:30Men's Javelin Final 60'
9:30RUGBY SEVENS
9:50Women's Placing 5-8
9:553B v 4A
10:003A v 4B
10:15Men's Placing 5-8
10:20B2 v C2
10:25A2 v D2
10:55Women's Semi-Finals (1059)
11:001B v 2A
11:051A v 2B
11:40Men's Semi-Finals (1143)
11:451B v 1C
11:501A v 1D
12:25Women's Placing 7-8
12:45Women's Placing 5-6
13:10Men's Placing 7-8
13:30Men's Placing 5-6
13:55WOMEN'S BRONZE (1355)
14:15MEN's BRONZE (1417)
14:35WOMEN'S GOLD (1439)
15:00MEN'S GOLD (1501)
15:25WOMEN'S Medal C (1527)
15:45MEN'S Medal C (1547)
20:30CLOSING CEREMONY

Athletics Channel Schedule

Day 1 - Thursday 5th April

TimeContent
8:00OPENING CEREMONY HILITES
9:40WEIGHTLIFTING
10:00MEN'S 56kg
11:50Medal Ceremony 1157
12:00BOXING
14:30CYCLING - TRACK
17:10BADMINTON
18:40WEIGHTLIFTING
19:00MEN'S 62kg
20:45Medal C at 2057
21:00BASKETBALL
21:20Women's Group B
21:25NZL v MAS
23:00BASKETBALL
23:20Women's Group B
23:25JAM v IND

Day 2 - Friday 6th April

TimeContent
1:00LAWN BOWLS
9:00LAWN BOWLS
9:20WOMEN'S SINGLES
11:15OTHER TV MATCH on COMPLETION of FIRST
13:00NETBALL
13:20B: WALES V NEW ZEALAND
15:00A: SOUTH AFRICA V JAMAICA
16:30TABLE - TENNIS
16:50Men's Team Group Stage
18:40WEIGHTLIFTING
19:00WOMEN'S 58kg
20:55NB Medal Ceremony 2057
21:00BOXING

Day 3 - Saturday 7th April

TimeContent
0:30BEACH VOLLEYBALL
0:50Match 2: Men's Pool ex 1130
0:55SCO v SRI
9:30TRIATHLON
9:50M & W PARASPORT PTWC
9:55FINALS 0931
11:30Men's ParaSport PTWC MC
11:45Women's Parasport PTWC MC
12:00TABLE - TENNIS
12:20Men's Team Round of 16
13:00TRIATHLON
13:10MIXED TEAM RELAY 1301
14:40MIXED TEAM MEDAL C 1441
15:00BASKETBALL
15:20Men's Group A CAN v NGR
16:55BEACH VOLLEYBALL
17:10Match 4: Men's Pool 1503
17:15NZL v MOZ
17:20Match 5: Men's Pool 1600
17:25ENG v CYP
17:30Match 6: Women's Pool 1700
17:35AUS v GRN
18:40WEIGHTLIFTING
19:00MEN'S 85kg
20:45NB Medal Ceremony at 2057
21:00BASKETBALL
21:20Men's Group A NZL v AUS
23:00BASKETBALL
23:20Women's Group B IND v MAS

Day 4 - Sunday 8th April

TimeContent
1:00BEACH VOLLEYBALL
1:30Match 3: Women's Pool 1230
1:35NZL v RWA
1:45Match 7: Women's Pool 1930
1:50SCO v CYP
1:55Match 8:Men's Pool 2030
2:00CAN v SRI
2:05Match 9: Men's Pool
2:10SCO v SLE
8:00ATHLETICS - RACE WALKS
8:05Men's 20km Walk (0700)
9:15Women's 20km Walk (0915)
11:25Men's 20km MC
11:35Women's 20km Walk MC
12:00BADMINTON
12:20TEAM SEMI-FINAL 1
14:00ATHLETICS - TRACK & FIELD
14:051400-1800
14:10Men's Hammer Throw Final
14:20INTEGRATED FEED
15:15Women's Para Sport Long Jump
15:20T38 Final
16:35Men's 5000 Final
17:00Women's 100 SFs x 3
17:30Men's 100 SFs x 3
17:50M 5000 Medal; Ceremony
18:00SQUASH
18:20Men's Singles SF1
18:40WEIGHTLIFTING
19:00WOMEN'S 75kg
20:45NB Medal Ceremony at 2057
21:00BASKETBALL
21:20Men's Group B
23:00BASKETBALL
23:20Women's Group B IND v NZL

Day 5 - Monday 9th April

TimeContent
1:00BEACH VOLLEYBALL
1:30Match 1: Women's Pool 1033
 CAN v TTO
1:40Match 2: Women's Pool 1130
 ENG v FIJ
1:50Match 3: Men's Pool 1230
 AUS v SKN
2:05Match 4: Men's Pool 1503
 TTO v FIJ
2:15Match 5: Women's Pool 1600
 NZL V SNG
2:25Match 6: Women's Pool 1700
 VAN v RWA
10:00ATHLETICS HEATS
10:20INTEGRATED FEED
12:45BOXING
13:05WOMEN'S 75kg QF 1 + 2
13:15NETBALL
 B: ENGLAND V WALES
15:00NETBALL
 A: FIJI V AUSTRALIA
16:30SQUASH
16:50M SINGLES BRONZE
17:05M SINGLES BRONZE
17:30BEACH VOLLEYBALL
17:50Match 4: Women's Pool 1503
 SNG v RWA
18:00Match 5: Women's Pool 1600
 NZL v VAN
19:00ATHLETICS FINALS
19:051900-2230
19:10Women's Para Sport Javelin F46
19:20INTEGRATED FEED
19:30Men's Para Sport 100 T38
19:45Women's 1500 SFs x 2
20:15Men's 400 SFs x 2
20:20Men's Shot Final
20:45Women's 10000 Final
21:50Women's 100 Final
22:10Men's 100 Final
22:15Men's Shot Medal Ceremony
22:30BEACH VOLLEYBALL
22:50Match 7: Men's Pool 1933 AUS v TTO
23:15BASKETBALL
23:35Women's Group A CAN V MOZ

Day 6 - Tuesday 10th April

TimeContent
1:00BEACH VOLLEYBALL
1:55Match 1: Women's Pool 1030
 GRN v CYP
2:05Match 2: Men's Pool 1130
 SRI v SLE
2:20Match 6: Men's Pool 1700
 SKN v FIJ
2:35Match 9: Women's Pool 2130
 CAN v ENG
10:00ATHLETICS HEATS
10:20INTEGRATED FEED
14:40PARA POWERLIFTING
14:55WOMEN'S LIGHTWEIGHT
15:45MEDAL CEREMONY
16:30WOMEN'S HEAVYWEIGHT
17:30MEDAL CEREMONY
18:00SQUASH
19:00ATHLETICS FINALS
19:15INTEGRATED FEED
19:40Women's Triple Jump Final
19:45Men's 110 Hurdles Final
20:00Women's 400 SFs x3
20:30Women's Para Sport 1500 T54
20:40Women's Hammer Final
20:50Men's Para Sport 1500 T54
21:05Decathlon 1500
21:35Men's 400 Final
22:00Women's 1500 Final
22:15Women's Hammer MC 2218
22:30BEACH VOLLEYBALL
22:50MATCH 6: MEN'S QF ex 1933
22:55MATCH 7: WOMEN'S QF ex 2030
23:00MATCH 8: WOMEN'S QF ex 2130

Day 7 - Wednesday 11th April

TimeContent
1:00ATHLETICS
1:10Women's Triple Jump Final 75'
1:20Women's Hammer Final 75'
3:30BADMINTON
9:00NETBALL
9:20B: NEW ZEALAND V ENGLAND
11:00A: SOUTH AFRICA V BARBADOS
12:30TABLE-TENNIS
12:50Singles & Doubles
14:00NETBALL
14:20A: N.IRELAND V FIJI
16:00B: UGANDA V SCOTLAND
18:00SQUASH
19:00ATHLETICS FINALS
19:051900-2215
19:10INTEGRATED FEED
19:15Men's Long Jump Final (1900)
19:20Women's 3000 S'chase F (1905)
19:35Women's 200 SFs x 3
20:10Men's 200 SFs x 3
20:40Women's Para Sport 100 T35
21:00Men's Paras Sport Shot F38
21:05Men's 800 SFs x 2
21:40Women's 400 Final
21:55Men's 400 Hurdles SFs x 2
22:05Men's F38 Shot MC
22:20BADMINTON

Day 8 - Thursday 12th April

TimeContent
1:00ATHLETICS
1:10Men's Long Jump Final 75'
1:20Women's Javelin Final 70'
1:30Men's High Jump Final 110'
1:40Men's Para Sport Shot F38 45'
10:00ATHLETICS HEATS
10:20INTEGRATED FEED
14:00NETBALL
14:20CLASSIFICATION MATCH
14:307 - 8 PLACE
15:30BEACH VOLLEYBALL
15:50MEN'S BRONZE 1533
16:30BEACH VOLLEYBALL
16:50MEN'S GOLD
17:35MEN'S MC
18:00SQUASH
18:20MIXED DOUBLES QF1
19:00ATHLETICS FINALS
19:25Men's Pole Vault Final
19:40Women's 400 Hurdles Final
19:45Men's 400 Hurdles Final
19:55Women's Long Jump Final
20:00Women's 400 Hurdles Final
20:20Women's Para Sport 100 T38
20:35Men's Para Sport 100 T12
20:45Women's Discus Final
21:20Women's 200 Final
21:35Men's 200 Final
22:00Men's 800 Final
22:15Men's 200 MC
22:30TABLE - TENNIIS

Day 9 - Friday 13th April

TimeContent
1:00LAWN BOWLS
8:00DAYLY HIGHLIGHTS PROGS
10:00ATHLETICS HEATS
10:20INTEGRATED FEED
13:30SHOOTING
13:50Men's 25m Pistol
14:25Medal C 1425
14:35SQUASH
14:55M & W DOUBLES QFs
16:30TABLE-TENNIS
16:50WOMEN'S SINGLES QF 1 or 2
17:20WOMEN'S SINGLES QF 3 or 4
18:10OTHER WOMEN'S SINGLES QF
19:00ATHLETICS FINALS
19:05INTEGRATED FEED
19:25Women's Pole Vault Final
19:30Men's Discus Final
19:35Men's 3000 Steeplechase Final
19:50Men's Para Sport 100 T47
20:05Heptathlon 800
20:25Women's Shot Final
20:40Women's 800 Final
21:05Men's 10000 Final
22:05Women's 100 Hurdles Final
22:15SQUASH
22:35MIXED DOUBLES SF2
23:15TABLE-TENNIS
23:35M Singles QFs (Ex 1812-1952)

Day 10 - Saturday 14th April

14:55Men's Javelin Final (1450)
15:00Women's High Jump Final
15:15Men's Javelin Final
15:20Women's 5000 Final
16:05Men's 1500 Final
16:35Women's 4x400 Relay Final
17:05Men's 4x400 Relay Final
17:50SQUASH
18:10M & W DOUBLES SFs
19:00HOCKEY
19:20MEN'S BRONZE
21:15HOCKEY
21:35MEN'S GOLD
23:05MEN'S MC 2303

Day 11 - Sunday 15th April

TimeContent
1:00BADMINTON
8:00ATHLETICS - MARATHONS
8:15MEN'S MARATHON
11:00NETBALL
11:20BRONZE
13:00NETBALL
14:50Netball Medal Ceremony