D Days
:
H Hours
:
M Min
until the 2018 Commonwealth Games commence.
Longines Time
April 4 to 15 2018

Australian athletics team finalised

Athletics
2 Mar 2018

The final 44 athletes have been named for the Australian athletics squad, bringing the total number of athletics representatives to 109, the second-largest team in history following Melbourne in 2006.

Australian Team Chef de Mission Steve Moneghetti congratulated the new members and reiterated the strength of the team. 

"Congratulations to the 44 new members on the team, we now have a full athletics squad that will represent Australia on the Gold Coast in April," Moneghetti said.

"It has been over 10 years since we have had such a strong squad in athletics and I am really looking forward to being a part of it and encouraging everyone to go out there and do their best.”

GC2018 Ambassador Kurt Fearnley will close out his remarkable and inspirational career with his selection confirmed in the T54 Marathon and 1,500m.

Fearnley was the silver medallist in the T54 1500m at the Glasgow 2014 Commonwealth Games, following on from his gold medal-winning performance in the same event in Delhi.

“Pulling on the green and gold once is special and if that's all you get, you're luckier than most,” he said.

"So, to have the honour of representing Australia at a third Commonwealth Games as well as at a few Paralympics, World Championships and Olympics is something else."

Fearnley joins another T54 1,500m representative in Angela Ballard as the only Australian athletes at GC2018 still competing from the Paralympic Games in 2000.

"To be able to bookend my career in the green and gold with a home games on the Gold Coast after kicking off in Sydney in 2000 makes it extra special," the 36-year-old continued.

I was lucky enough to be handed the baton in Sydney as a plucky 19-year-old from some Australian wheelchair racing greats like Geoff Trappett and Louise Sauvage and it's comforting to know that I'm leaving things in the very capable hands of great young racers like Madi [de Rozario], Sam [Rizzo] and Jake [Lappin]."

Sam Walker (T38 100m) is one of three 15-year-olds included in the athletics team alongside Rhiannon Clarke (T38 100m) and Kailyn Joseph (T38 long jump).

Walker will set a new record as the youngest male competitor for Australian athletics, aged just 15 years and 166 days when he begins competition.

Gold medallist from Delhi in 2010, Fabrice Lapierre (long jump) joins Benn Harradine (discus), Kathryn Mitchell (javelin), Sally Pearson (100m hurdles, 4x100m relay) and Lauren Wells (400m hurdles, 4x400m relay and long jump), in a record-equalling fourth Commonwealth Games.

Interest in athletics at GC2018 has been huge, with over 80% of tickets sold. Good news for fans is that tickets still remain for three evening sessions and four morning sessions at Carrara Stadium.

The remaining three finals sessions (Monday 9 April, Tuesday 10 April and Wednesday 11 April) have sensational events including the 100m finals, 400m finals, men’s 1,500m, women’s 10,000m, men’s long jump and women’s javelin (to name a few).

Fans will need to be quick to not miss out. Check availability and purchase tickets here at gc2018.com/tickets.

The full Australian Athletics team includes:

Men

  • Alex Hartmann - 200m; 4x100m
  • Angus Armstrong - Pole vault
  • Benn Harradine - Discus
  • Brandon Starc - High jump
  • Cam Crombie - F38 shot put
  • Cedric Dubler - Decathlon
  • Chris Hamer - Marathon
  • Christopher Mitrevski - Long jump
  • Damien Birkinhead - Shot put
  • Dane Bird-Smith - 20km race walk
  • Daniel Mowen - 4x400m relay
  • David McNeill - 5,000m; 10,000m
  • Declan Carruthers - Pole vault
  • Emmanuel Fayike - Triple jump
  • Evan O’Hanlon - T38 100m
  • Fabrice Lapierre - Long jump
  • Hamish Peacock - Javelin
  • Henry Frayne - Long jump
  • Huw Peacock - Hammer
  • Ian Dewhurst - 400m hurdles
  • Jack Dalton - Hammer throw
  • Jack Hale - 4x100m relay
  • Jake Lappin - T54 marathon; 1,500m
  • James Nipperess - 3,000m steeplechase
  • Jayden Sawyer - F38 shot put
  • Joel Baden - High jump
  • Jordan Williamsz - 1500m
  • Joseph Deng - 800m
  • Joshua Clarke - 100m; 4x100m
  • Joshua Ralph - 800m; 4x400m relay
  • Kurt Fearnley - T54 marathon; 1,500m
  • Kurtis Marschall - Pole vault
  • Kyle Cranston - Decathlon
  • Liam Adams - Marathon
  • Luke Cann - Javelin
  • Luke Mathews - 800m; 1,500m
  • Marty Jackson - F38 shot put
  • Matthew Denny - Discus, hammer throw
  • Michael Hosking - 20km race walk
  • Michael Shelley - Marathon
  • Mitchell Cooper - Discus
  • Morgan McDonald - 5,000m
  • Murray Goodwin - 4x400m relay
  • Nick Hough - 110m hurdles
  • Pat Tiernan - 10,000m
  • Rohan Browning - 100m; 4x100m
  • Ryan Gregson - 1,500m
  • Samuel Rizzo - T54 1,500m
  • Samuel Walker - T38 100m
  • Steven Solomon - 400m; 4x400m relay
  • Stewart McSweyn - 5,000m; 10,000m
  • Trae Williams - 100m; 4x100m relay

Women

  • Alexandra Hulley - Hammer throw
  • Alysha Burnett - Heptathlon
  • Angela Ballard - T54 1,500m
  • Anneliese Rubie - 400m; 4x400m relay
  • Beki Smith - 20km race walk
  • Bendere Oboya - 400m; 4x400m relay
  • Brianna Beahan - 100m hurdles; 4x100m relay
  • Brianna Coop - T35 100m
  • Brittany McGowan - 800m
  • Brooke Stratton - Long jump
  • Caitlin Jones - 4x400m relay
  • Carly Salmon - T35 100m
  • Cassie Purdon - High jump
  • Celeste Mucci - Heptathlon
  • Celia Sullohern - 10,000m; 5,000m
  • Claire Tallent - 20km race walk
  • Dani Stevens - Discus
  • Danielle McConnell - Hammer throw
  • Eliza Ault-Connell - T54 marathon; 1,500m
  • Elizabeth Parnov - Pole vault
  • Ella Nelson - 200m
  • Ella Pardy - T38 100m
  • Eloise Wellings - 5,000m; 10,000m
  • Erin Cleaver - T38 long jump; 100m
  • Genevieve LaCaze - 3,000m steeplechase
  • Georgia Griffith - 800m; 1,500m
  • Isis Holt - T35 100m
  • Jemima Montag - 20km race walk
  • Jessica Trengove - Marathon
  • Kailyn Joseph - T38 long jump
  • Kathryn Mitchell - Javelin
  • Keely Small - 800m
  • Kelsey-Lee Roberts - Javelin
  • Kim Mulhall - Discus
  • Lara Nielsen - Hammer
  • Lauren Wells - 400m hurdles; long jump; 4x400m relay
  • Linden Hall - 1,500m
  • Lisa Campbell - Pole vault
  • Lisa Weightman - Marathon
  • Maddie Coates - 200m; 4x100m
  • Madeline Hills - 5,000m; 10,000m
  • Madison de Rozario - T54 marathon; 1,500m
  • Melissa Breen - 100m; 4x100m
  • Michelle Jenneke - 100m hurdles
  • Morgan Mitchell - 400m; 4x400m
  • Naa Anang - Long jump
  • Nicola McDermott - High jump
  • Nina Kennedy - Pole vault
  • Rhiannon Clarke - T38 100m
  • Rhydian Cowley - 20km race walk
  • Riley Day - 200m; 4x100m
  • Sally Pearson - 100m hurdles; 4x100m relay
  • Taryn Gollshewsky - Discus
  • Taylor Doyle - T38 long jump
  • Victoria Mitchell - 3,000m steeplechase
  • Virginia Moloney - Marathon
  • Zoe Buckman - 1,500m